نام دامنه مورد نظر خود را وارد کنید:

www.

پرداخت آنلاين با همکاری

پرداخت آنلاين با همکاری شرکت به پرداخت ملت

ثبت دامنه های عمومی

دامنه سطح بالای عمومی (gTLD - generic Top Level Domain) یکی از دسته بندی های دامنه های سطح بالا (TLD - Top Level Domain) است که بوسیله آیانا (IANA) برای استفاده در سامانه نام دامنه در اینترنت نگهداری شده است.

روی هم رفته، در حال حاضر آیانا گروه های زیر از دامنه های سطح بالا را از هم متمایز کرده است:

* دامنه سطح بالای زیربنایی (arpa)

* دامنه های سطح بالای کد کشوری (ccTLD)

* دامنه های سطح بالای بین المللی شده (IDN)

* دامنه های سطح بالای عمومی (gTLD)

هسته گروه دامنه های سطح بالای عمومی متشکل است از دامنه های com. و net. و org. و info. به علاوه، دامنه های name. و biz. و pro. که همچنین به عنوان عمومی مطرح شده است.

com. - معروفترین و پراستفاده ترین پسوند برای دامنه های سایت هاست. com. مخفف Commercial به معنای تجاری است. البته بسیاری از سایت های همه منظوره نیز از پسوند com. استفاده می کنند.

net. - مخفف واژه Network به معنی شبکه می باشد و عموما توسط شرکت های ارائه دهنده خدمات اینترنتی و شبکه های اطلاع رسانی مورد استفاده قرار می گیرد.

org. - اختصار واژه Organizations به معنی سازمان، تشکیلات‌ می باشد و معمولا توسط مؤسسات و سازمان های غیر انتفاعی که غالبا فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

co. - اختصار واژه Company به معنی شرکت می باشد و معمولا توسط شرکت های تجاری مورد استفاده قرار می گیرد.

edu. - مخفف واژه Education  به معنی آموختن دانش می باشد؛ و برای مقاصد تعلیمی چون پایگاه های آموزشی به کار می رود.

gov. - اختصار واژه Government به معنی دولت می باشد و این پسوند مربوط به نهادهای دولتی است.

biz. - مخفف Business به معنی تجارت می باشد که خــاص سایت های شغلی - تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی، ایجاد گشته است.

int. - اختصار واژه International به معنی بین المللی میباشد که حوزه اینترنتی سازمان های بین المللی را نشان می دهند.

info. - اختصار واژه Information به معنی اطلاعات می باشد که در سایت هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص یافته اند.

web. - پسوند سایت هایی که به مباحث Web می پردازند.

name. -  این اولین نوع پسوندی است که خاص افراد (اشخاص حقیقی) ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند می توانند از این پسوند استفاده کنند.

ac. - پسوند دامنه ملی جزایر آسکنشن (Ascension Islands)  است. از طرفی برای مراکز ارائه دهنده سرویس است می باشد به شرطی که اداره کامپیوتری، اینترنتی؛ بدون هر گونه وابسته ای، نیروهای جدیدی استخدام نماید.

in. -  پسوند دامنه ملی کشور هند (India) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Internet) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند وب سایت هایی با موضوع اینترنت را در برگیرد.

ws. - پسوند دامنه ملی کشور ساموا (Western Samoa) است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Website) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و می تواند هر نوع وب سایتی را در بر گیرد.

us. - این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) بمعنی (ما) مورد استقبال قرار گرفته است.

tv. - این نوع پسوند با آنکه مخصوص دامنه ملی کشور توالو  (Tuvalu)است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (Television) مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است  و برای این منظور نیز مورد استفاده قرار می گردد.

museum. - سایت های دارای این پسوند، مخصوص موزه ها می باشد.

aero. - این پسوند مختص سایت های مرتبط با حمل و نقل هوایی می باشد.

mil. - این پسوند مربوط به سایت های نظامی است.

cat. -  این پسوند برای انجمن های فرهنگی، تربیتی و زبان شناختی کتلن (Catalan) در نظر گرفته شده است.

coop. - پسوند اختصاص داده شده برای شرکت های تعاونی می باشد.

jobs. - سایت های دارای این پسوند، منبع اطلاعات انسانی برای مدیران می باشد که قصد استخدام کارمند را دارند.

mobi. - کاربرد این پسوند برای پایگاه های فروش و سرویس دهی محصولات موبایل می باشد.

pro. - این پسوند برای سایت هایی که در حوزه اینترنتی افراد حرفه ای فعالیت می کنند در نظر گرفته شده است. مانند دانشمندان علم فیزیک، حسابداران، حقوق دانان و ... .

travel. - این پسوند مختص شرکت ها و سازمان های ارائه دهنده خدمات مسافرتی می باشد.

asia. - برگرفته از نام قاره آسیا می باشد. مناسب برای شرکت ها، سازمان ها و اشخاص در منطقه آسیا و اقیانوس آرام.